Z dalších aktivit pěveckého sboru

 

Vlastní CD

Sbor natočil už dvě vlastní CD. První, s názvem „Od prvních řádků“, vyšlo v roce 2002 a je ukázkou činnosti v letech 1997-2001. Obsahuje výběr z muzikálových melodií a písní skupiny Plochá nota. Druhé se veřejnosti představilo při slavnostním křtu v červnu 2005. Už název „Parta správná“ předurčuje skutečnost, že se na jeho realizaci tentokrát podílely vedle velkého i malý sbor a kantorská hudební skupina Plochá nota. Na tomto nosiči zazněly i autorské písně Miroslava Pěničky.

 

Spolupráce s divadelními spolky

Pěvecký sbor a OS ZLOM spolupracuje s lomnickým a novoveským divadelním spolkem na nastudování hudebních divadelních her a muzikálů. Prvním počinem bylo nacvičení muzikálu Výtečníci, ve kterém vystupovali někteří členové sboru ((J.K.Tyl Lomnice 2004). Se spolkem FRK vznikla představení Koláč štěstí, Mrtvý přišel na návštěvu, Vagabundus aneb Ludrácký trojlístek, Míček Flíček, s Lomničáky pak Ježibaby z Babína, Poprask na laguně a další.

 

Omalovánky a pohlednice

Občanské sdružení ZLOM, které vzniklo na pomoc pěveckým sborům v roce 2004, vydalo v roce 2005 vlastní hudební omalovánky. O kresbu se postarala výtvarnice a malířka Nataša Kalousková. Svými obrázky vytvořila nádhernou kolekci kreseb k autorským písničkám učitele a skladatele Miroslava Pěničky. Děti si je mohou nejen vybarvit, ale podle notového materiálu zazpívat. Všechny zmíněné písně také najdou i na 2.CD sboru Parta správná.

 

Dalším výtvarným počinem ZLOMu bylo roce 2007 vydání vánočních pohlednic, které byly výtvorem žáků naší školy. Nataša Kalousková k dětským kresbám přidala i své obrázky se zimními motivy.

 

Z muzikálu do muzikálu

Na podzim 2011 začal pěvecký sbor SDS nacvičovat obsáhlý hudebně-dramatický pořad s názvem „Z muzikálu do muzikálu“. V téměř 150 minut dlouhém představení mohou páci zhlédnout ukázky z muzikálů Miss Saigon, Evita, Jesus Christ Superstar a Pomáda. Představení je vlastně propojením známých melodií ze jmenovaných světových muzikálů, tance a dramatických scén. Hudební zážitek umocňuje obsáhlý světelný park, o který se stará firma Libora Bukovinského, stránku hudebně technickou zabezpečuje Michal Hrdý. Práci choreografky na výbornou zvládla Jana Mikulová, o hudební nastudování se postaral Pavel Hrdina. V pořadu vystoupil dnes už jako host Roman Tomeš.

 

Celé vystoupení vzniklo obrovským nasazením všech členů sboru, kteří rok a půl ve svém volnu nacvičovali náročná pěvecká a taneční čísla, podíleli se na výrobě kostýmů, rekvizit i scénických konstrukcí, programů a plakátů a dalších věcí. Velký dík patří i všem sponzorům, kteří materiálně přispěli ke zdárnému dokončení celého projektu (firmy Vetren s.r.o., Indio-František Čapek, Vladimír Crha, Zdeněk Čížek, Reality Mikule, Jakub Nosek, Josef Vilimovský a další). Velký dík patří i všem členům ZLOMu a zaměstnancům Základní školy T.G. M. Lomnice n. Pop., dále KIS Lomnice, DS J.K.Tyl, ZUŠ a TJ Sokol Lomnice.

 

Ocenění

OS ZLOM a Pěvecké sbory si váží práce osobností z našeho regionu, které se po dlouhá léta zasloužili o rozvoj kulturního života v našem městě. Proto se OS ZLOM rozhodlo udělovat ocenění za zásluhy v oblasti kultury udělením ptáčka Zlomíka. V minulých letech byli oceněni Zdenka Lokajová, Hana Hózová, Hana a Miroslav Valentovi, manželé Holanovi, Marta Klapková a dr. Jiří Zahradník.

 

Soustředění sboru

Po dlouhá léta se koná v jarních měsících soustředění velkého sboru, které je z části poděkováním všem členům sboru za jejich celoroční práci a nasazení. Během třech dní společně strávených mimo město užijí všichni spoustu legrace a zábavy. Nicméně hlavním programem soustředění zůstává příprava repertoáru na letní koncerty. Od roku 1997 sbor pobýval na Homoli u Jičína, v chatě Nebákov, v Dolním Dvoře. V současné době sbor jezdí do Horního Maršova, kde se soustředění účastní i doprovodné kapely. Od roku 2012 organizujeme soustředění i pro SDS v Mladějově.

 

 

Pěvecké sbory a doprovod

V doprovodu pěveckého sboru se vystřídala celá řada hudebníků. Někteří doprovázeli sbor dlouhodobě, někteří jen jako hosté. Od roku 1997 se v roli doprovodných klavíristů vystřídali Hana Hózová, Roman Šolc, Kateřina Šimková, Petra Lukavcová, Soňa Šolcová a Pavel Hrdina. Z dalších nástrojů se na koncertech sborů objevují často housle v podání Veroniky Niké-Makovcové, Evy Mikulové, Veroniky Jungové-Zahrádkové, na flétnu často doprovází Veronika Ženatá, dříve Kateřina Wimmerová a Gabriela Lukáčová. V kytarových písních se vystřídali Vítek Zavřel, Pavla Chrzová, Lucie Vilimovská a Michal Dlouhý. Rytmické nástroje často obsazují žáci naší školy, ze kterých se mnohdy vytvořila žákovská doprovodná kapela.

 

Od X-Rated k Alejmelí

V tradici žákovských doprovodných kapel je třeba zmínit dvě, které svým trváním přečkaly dobu jednoho školního roku. Kapela X-Rated hrála poprvé v roce 2010 a doprovázela sbor do roku 2012. U jejího zrodu stáli Jakub Šlajchrt, Daniel Zelenka a Zdeněk Devátý. V sekci bicích se vystřídali Matěj Šlajchrt, Lukáš Benda a Jaroslav Grof. Krátce se skupinou hrál i Dominik Lipenský.

 

Po rozpadu tohoto seskupení se z některých členů vytvořila na podzim 2012 skupina Alejmelí, která hraje dodnes ve složení: Daniel Zelenka a Zdeněk Devátý (kytary), Filip Crha (basová kytara a zpěv), Jaroslav Grof (bicí) a Pavel Hrdina (klávesy). Alejmelí měla premiéru na vánočním koncertě 2012. Od té doby hraje nejen jako doprovodná kapela sboru, ale má i vlastní vystoupení na společenských akcích a koncertech nejen v našem regionu. Svým repertoárem se snaží obsáhnout širokou škálu posluchačů a začíná pracovat i na vlastních skladbách.

 

Plochá nota

Startovním mezníkem hudební skupiny Plochá nota se stal rok 1994. U jejího zrodu stáli čtyři pedagogové lomnické základní školy - Jitka Dolenská (kytara), Eva Mikulová (housle), Pavel Pavelka (kytara, foukací harmonika) a Miroslav Pěnička (kontrabas, kytara). Zpočátku Plochá nota hrála pro pobavení žáků a kolegů pouze převzaté skladby. Později začala na veřejnosti vystupovat s vlastním autorským repertoárem. Skupina se zúčastnila přehlídky folkových kapel Lomnická struna, několikrát zahajovala festival Lomnické hudební jaro. Právě Znělka Lomnického hudebního jara pochází z dílny Ploché noty, která ji tomuto festivalu věnovala. Zákonitě se pak cesty pěveckého sboru a Ploché noty sešly a začala vzájemná spolupráce. Na neveřejných akcích si se skupinou zahrají a zazpívají další pedagogové základní školy. Na koncertech  se k doprovodu skupiny přidávají i žáci (flétna, housle, rytmika). V letech 2000 - 2002 hrála skupina ve složení: Jitka Dolenská, Eva Mikulová, Václav Mikule a Miroslav Pěnička, kteří se podíleli i na vzniku prvního CD.

 

Od školního roku 2002 - 2003 nahradil Václava Mikule pan učitel Stanislav Zelinka, který skupinu obohatil hrou na akordeon.  Skupina se účastnila i druhého nahrávání CD Parta správná. Se sborem vystupovala do roku 2009.

 

Hudební podklady

Pěvecký sbor ZŠ TGM si dnes jen těžko dokážeme představit bez hudebních podkladů. U jejich zrodu stál v roce 1998 Michal Hrdý z hudební skupiny Allegro z Jičína. Vytvořil a stále vytváří pro sbor velké množství materiálu, který šije sboru, jak se říká, na míru. Kromě pana Hrdého vytvářel podklady k autorským písničkám i Miroslav Pěnička (se kterým spolupracoval Josef Šimek ml.), dále Ladislav Dlouhý z lomnické skupiny Styl.
©2016 - Základní škola T. G. Masaryka Lomnice nad Popelkou. Všechna práva vyhrazena. | Zásady cookies