2015 - Zápis  do 1. ročníku v Základní škole T. G. Masaryka

 

            Druhý únorový pátek proběhl na lomnické základní škole tradiční zápis nových žáků do 1. ročníku. O tom, že se jedná o jeden z nejdůležitějších kroků nejen v životě našich dětí a jejich rodičů, ale i každé základní školy svědčí, že se tým pedagogů na milou návštěvu svých budoucích žáků připravil téměř pohádkově. Červená karkulka se svým košíčkem plným dárečků vyrobených našimi žáky, cháska čertů hrající s dětmi kostky, vodníci lovící zatoulaná písmenka nebo Sněhurka představující své kamarády trpaslíky – to je jen část postaviček, za kterými se v dokonalých převlecích skrývaly děti z 1. stupně, které provázely své budoucí spolužáky a plnily s nimi nejrůznější úkoly.

            V letošním roce se do prvních tříd přišlo zapsat 84 dětí. Skutečný počet nových prvňáčků však budeme znát až na konci května, do kdy mohou rodiče v zákonné lhůtě zažádat na základě odborných doporučení o odklad povinné školní docházky. Z odhadů je však velmi pravděpodobné, že ve školním roce 2015/2016 usednou děti do lavic ve třech prvních třídách.

            Na závěr nám dovolte, abychom poděkovali všem kolegyním z mateřských škol za přípravu dětí na vstup do základní školy. Dětem přejeme krásně prožitý zbytek docházky do svých školek a 1. září šťastné a radostné vykročení do školy základní.

                                                                                                         

                                                                                                                      Vedení školy

Výstava v železnickém muzeu

Vlastivědné muzeum v Železnici uspořádalo velikonoční výstavu, jejíž součástí jsou i výtvarné práce dětí z naší lomnické základní školy. Děti znázornily jarní tematiku různými výtvarnými technikami, dále jsou zde ke zhlédnutí různé jarní dekorace z přírodních materiálů, perníčky a kraslice.

Výstava probíhá od 4. 3. 2015 do 3. 4. 2015, otevírací doba muzea je v této době středa až pátek od 9 do 11.30 hod. a od 13 do 16.30 hod.

-bl-

 

Program VESELÉ ZOUBKY na naší škole

 

   Koncem února navštívil žáky prvních tříd Hurvínek. Pohádka Jak se dostat Hurvínkovi na zoubek odstartovala preventivní program Veselé zoubky, zaměřený na správnou péči o chrup.  Žáci zhlédli krátký film, ve kterém Mánička připomněla Hurvínkovi, jak je důležitá péče o zoubky, jejich čištění, a jak důležité je správné stravování. Všichni žáci obdrželi preventivní balíčky, dozvěděli se, proč dbát o své zoubky, navštěvovat zubaře a dbát na správnou výživu. Na závěr plnili úkoly na interaktivní tabuli a zodpověděli na všetečné Hurvínkovy otázky.

Doufáme, že program přispěl k lepší péči o chrup našich nejmenších žáků.

                                                                                                          Vyučující 1. tříd 

 

Za Popelkou do Prahy

Jak již byli čtenáři Lomnických novin informováni, děti z malého i velkého pěveckého sboru základní školy nastudovaly sborové party v pohádkové opeře Popelka. V listopadu jsme dostali od autora Zdeňka Zahradníka jedinečnou nabídku vystoupit s nastudovaným programem v pražském Švandově divadle na Smíchově. Ve dvou představeních pro pražské školy si mohly děti vyzkoušet, jaké je to stát na jevišti divadla, ve kterém se vystřídaly velké herecké osobnosti, jako například Vlasta Burian, Jára Kohout, Zdeněk Buchvaldek a mnoho dalších. S některými současnými herci se dokonce mohly v šatnách divadla potkat. Naše děti sehrály představení na výbornou. Kromě pochvaly od autora i paní režisérky zůstane všem zpěvákům cenná zkušenost a zážitek, který se neopakuje každý den. Poděkování za přípravu sborů patří nejen sbormistrům, ale i paní Janě Polzerové ze ZUŠ, která s dětmi nacvičila pohybovou složku.

Vedení základní školy

 

Literární exkurze – osud Židů v našich zemích

Počátkem listopadu se uskutečnila v 9. ročníku tematicky zaměřená exkurze, ve které žáci navštívili místa spojená s osudy židovského obyvatelstva. První kroky směřovaly do pražského židovského města. Pracovníci Židovského muzea seznámili děti s historií židovského národa, s jejich tradicemi a židovskou vírou. Následovala procházka pražským židovským ghettem, v rámci které jsme si prohlédli synagogy a starý židovský hřbitov. Druhým cílem naší výpravy byl Terezín. Žáci si prošli Malou pevnost, která sloužila jako vězení a koncentrační tábor. Hrůzné poměry a desítky obětí, které nepřežily popravy, kruté zacházení dozorců, ale i tyfovou epidemii, zůstaly navždy vtisknuty do cel a vězeňských dvorů, kde bylo jen za dobu 2. světové války umístěno 35 000 vězňů. Exkurzi jsme zakončili v terezínském židovském ghettu, do kterého byli sváženi Židé z Čech i okolních zemí. Ze 150 000 terezínských Židů skončila většina ve vyhlazovacích táborech. 2. světovou z nich přežilo jen asi 3 500. Prohlídka míst, která zanechala krvavou stopu v naší historii, byla emotivním doplněním učiva židovské literatury a dějepisu.  

Míša Doubravová a Roman Tomeš předávali zkušenosti

V rámci dvou představení, kterými Roman Tomeš ve svém rodném městě představil připravované autorské album, zavítal spolu s Míšou Doubravovou do základní školy. Na pracovním semináři se oba mladí zpěváci a herci setkali s dětmi velkého pěveckého sboru. Pracovali s nimi na zdokonalení pěvecké techniky, poradili, jak odstranit některé nedostatky, zároveň jim také prozradili, jak vypadala cesta, po které došli až na přední místa současné české muzikálové scény. Setkání bylo pro děti nejen výbornou motivací k dalším hudebním aktivitám, ale i poznatkem, že za úspěchem a popularitou se mnohdy skrývá usilovná a soustavná práce. 

Výročí 17. listopadu na základní škole

V rámci oslav 25. výročí Sametové revoluce se konal na naší škole projektový den z cyklu Příběhy bezpráví, který byl letos věnován událostem kolem 17. listopadu 1989. Kromě dobových dokumentů a úkolů z nich vyplývajících se uskutečnila již potřetí beseda se zástupci Konfederace politických vězňů z pobočky Nová Paka. Paní Hana Truncová, Blanka Čílová, pánové Václav Mach a Miloš Rataj nejprve děti seznámili s poměry ve čtyřicátých a padesátých letech, kdy byli sami pronásledováni a vězněni za názory, které se nehodily tehdejšímu komunistickému režimu. Děti se z autentických vyprávění dozvěděly, jaké těžkosti zažívaly jejich rodiny, které dostaly nálepku „politicky nepohodlní“. O to emotivněji prožívali tito lidé změny, které přinesl rok 1989. V návrat svobody slova a demokratických principů po letech trápení už ani nedoufali. Děkujeme jménem základní školy všem čtyřem besedujícím za vzácný čas, který věnovali našim dětem. Osobní zkušenost, upřímná láska ke svobodě a životní optimismus, kterého mají na rozdávání, je nepřenosným a velmi cenným zážitkem, který pomůže mladé generaci získat představu o poměrech panujících v každém totalitním režimu.   

 

Výsledky družstva mladších žáků v okrskovém kole a okresním finále ve florbalu

 

Okrskové kolo

 – za účasti 6 týmů turnaje hraného v Semilech zvládli naši chlapci roli favoritů a postoupili z 1. místa do okresního finále

 

Okresní finále

- konalo se 17. 12. 2014 v Jilemnici za účasti 8 nejlepších družstev okresu Semily

- naši žáci po boji postoupili ze skupiny z 1. místa

semifinále:         Lomnice – Poniklá           1:0

Finále:                  Lomnice – Studenec      3:0

Pořadí nejlepších:           1. ZŠ TGM Lomnice n. P.

                                               2. ZŠ Studenec

                                               3. ZŠ Turnov – Skálova

Naši školu reprezentovali:

8.C – Jakub Pěnička

7.C – Jan Zárybnický, Tomáš Rejman, Matěj Volejník, Ondřej Volejník

7.B – Tomáš Martin Matušů

7.A – Jan Kypr, Jan Macháček, Matyáš Chlumský, Matěj Fišera

6.C – Milan Sucharda, Matěj Strnádek

5.B – Šimon Stránský

 

 

Výsledky školního kola ve florbalu mladších a starších žáků

 

-          Zúčastnily se třídy 6.C, 7.A,B, 7.C, 8.C, 9.A, 9.B

Kategorie 6.-7. ročníků:         zvítězila třída 7.C

Kategorie 8.-9. ročníků:         zvítězila třída 9.B

 Superfinále:   9.B – 7.C         2 : 0
©2016 - Základní škola T. G. Masaryka Lomnice nad Popelkou. Všechna práva vyhrazena. | Zásady cookies